NOAA
Družice americké agentury NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) je satelitem s polární drahou letu obíhajícím planetu ve výšce větší než 800 km. Poskytuje snímky zemského povrchu a oblačnosti v několika spektrálních rozsazích (tzv. kanálech). Bližší popis charakteristik jednotlivých kanálů naleznete na informační stránce ČHMÚ. Snímacím prvkem družice je tzv. spektrální radiometr AVHRR (Advanced Very High Resolution Radiometer).
Z pohledu běžného uživatele je zajímavým produktem zejména vícespektrální barevný kompozit, který vzniká obarvením a sloučením tří různých kanálů. Například v denních hodinách zveřejňuje Český hydrometeorologický ústav kompozit s označením RGB123, v nočních hodinách pak RGB345 (viz českou stránku snímků z družice NOAA).
Následující snímek je víceméně aktuálním snímkem celé Evropy zveřejňovaným švýcarskou univerzitou v Bernu. Snímek je dostupný přibližně devětkrát za den, protože se pokaždé zpracovávají snímky z jiné NOAA družice. Výstupem je upravený snímek z kanálu 1 (AVHRR RSGB LEVEL1b Data Set). Bernská univerzita zveřejňuje i snímky v plném rozlišení, čímž se dost liší od konkurenčních zdrojů dat. Snímky zobrazují Evropu s přesností přibližně 1 km.
Aktualizace snímků zveřejněných zde nejsou plně synchronizovány s jednotlivými přetely polárních družic NOAA. Obrázek je tak aktualizován každou třetí hodinu, kdy by obvykle měl být dostupný aktuálnější snímek.
EUMETSAT
Mezivládní organizace EUMETSAT (Europe's Meteorological Satellite Organisation) provozuje a vyvíjí geostacionární družice METEOSAT. Tyto družice se nalézají ve výšce přes 35 000 km nad úrovní zemského rovníku.
EUMETSAT - jako organizace z velké části financovaná veřejnými zdroji - poskytuje výstupy ze svých družic s velmi restriktivními licenčními podmínkami, a proto zde detailnější výstupy "z METEOSATu" nezobrazuji. Méně kvalitní výstupy jsou poskytovány zdarma. Dostatečně kvalitní obrázky si můžete prohlédnout na webových stránkách sat24.com.
Níže je možné vidět aktuální kolorizovaný snímek z univerzity v Karlsruhe.
Daleko zajímavějším produktem jsou však snímky celé České republiky s vyšších rozlišením a aktualizované každých 15 minut. Animace z těchto snímků poskytují opravdu velmi cenný zdroj informací o tahu a teplotě oblačnosti a jejím vývoji v čase. Zvláště v letním období jsou takové animace velmi cenné při okamžité předpovědi nebezpečnosti vyvíjejících se bouřek. Jen díky vynakládání vysokých licenčních poplatků Českým hydrometeorologickým ústavem můžeme tyto výstupy vůbec vidět [1].
[1] | Česká republika je pouze přidruženým státem organizace EUMETSAT. Doufám, že se v blízké době podaří přetvořit nynější koordinaci mezi Evropskou Unií a ESA (European Space Agency) v její následné zahrnutí do evropských struktur. Následné navázání spolupráce ESy s EUMETSATem na určitých budoucích projektech by snad mohlo vést k dohodě o výrazném zlepšení dostupnosti meteorologických dat poskytovaných družicemi METEOSAT novějších generací a novými systémy MetOp. |